Święto Środka Jesieni 2021

Święto Środka Jesieni 2021

Tegoroczne Święto Środka Jesieni przypada na okres między 19 a 21 września. Zgodnie z kalendarzem księżycowym obchody rozpoczynają się piętnastego dnia ósmego miesiąca. Księżyc w kulturze chińskiej jest symbolem pełni, rodzinnych spotkań i satysfakcji z życia. Dlatego też święto celebrowane jest w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Bywa nazywane także Festiwalem Księżycowym.

Święto wywodzi się z tradycyjnych obrządków lunarnych i rolniczych. W starożytnych Chinach rolnicy dziękowali bóstwom i naturze za obfite płody rolne. Księżyc symbolizuje również żeńską siłę yin, dlatego podczas świąt Chińczycy oddają cześć bogini Księżyca – Chang’e. Niektórzy uznają też, że Święto Środka Jesieni jest właśnie świętem kobiet.

Wokół Święta krąży kilka legend. Jedną z najpopularniejszych jest legenda o dziesięciu słońcach, które spaliły ziemię i zabrały ludziom plony pozbawiając ich jedzenia. Dzielny Hou Yi zdecydował się zestrzelić dziewięć spośród słońc, zaskarbiając sobie tym uznanie ludu i bogini nieba, od której otrzymał eliksir nieśmiertelności. Hou dał go na przechowanie swojej żonie Chang’e, jednak ta w obawie przed kradzieżą wypiła eliksir i uleciała do nieba. Hou co roku urządzał więc jesienne przyjęcie z lampionami, aby zjednoczyć się z ukochaną.

 

 

Święto Środka Jesieni to przede wszystkim tradycyjne zwyczaje i spotkania rodzinne. Po chińskim nowym roku jest to najważniejsze święto, umożliwiające spotkanie z bliskimi po wielomiesięcznej rozłące. Rodzinne uczty rozpoczynają się tradycyjnie pod wieczór w momencie gdy księżyc ukaże się na niebie.

Podczas rodzinnych spotkań przy stole najpopularniejszym przysmakiem są ciasteczka księżycowe yuebing, wypełnione słodkim nadzieniem (między innymi figami, daktylami, orzechami i bakaliami), popularne są również pasty z fasoli lub nasion lotosu. Legenda głosi, że w XIV wieku Chińczycy zapiekali w nich karteczki, na którym umieszczone były plany powstania przeciwko Mongołom.

 

 

W trakcie świąt Chińczycy spotykają się też na miejskich placach, gdzie wspólnie puszczają lampiony do nieba. W ten sposób symbolicznie jednoczą się w księżycem.

Za polski odpowiednik Festiwalu Księżycowego uznać można dożynki, podczas których rolnicy dziękują za plony i świętują wraz z całymi wioskami.

Kontakt

tel.    +48 12 394 65 04 
kom. +48 511 805 086 
e-mail: import@bigchina.pl

Kim jesteśmy?


BigChina to najlepsza i najkrótsza droga do bezpiecznego handlu z Chinami.
 

We współpracy z partnerem reprezentującym nas na terenie Chin oraz w oparciu o dziesiątki przeprowadzonych z sukcesem transakcji, oferujemy szeroki zakres usług zabezpieczających interesy polskich firm w relacjach z Państwem Środka.