Święto Smoczych Łodzi 2020

Święto Smoczych Łodzi 2020

Święto Smoczych Łodzi to jedno z najważniejszych świąt Państwa Środka. Jego rolą jest upamiętnienie tragicznie zmarłego starożytnego poety za pośrednictwem wyścigów pięknych kolorowych łodzi.

„Duanwu Jie”, czyli Święto Smoczych Łodzi to, obok Chińskiego Nowego Roku oraz Święta Środka Jesieni, najważniejsza uroczystość w Chinach. Celebracja odbywa się zawsze piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego. W tym roku obchody przypadają na 24 i 25 czerwca i od dwunastu lat zajęły stałe miejsce w oficjalnym kalendarzu świąt chińskich. Jednocześnie w tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem chińskich świąt na rok 2020.

Korzenie święta wywodzą się z legendy o starożytnym poecie Qu Yuanie, który w 278 roku p.n.e. rzucił się do rzeki Milou w proteście wobec niesprawiedliwości i korupcji chińskich władz. Po dzień dzisiejszy Chińczycy upamiętniają heroiczny czyn poety i na rzekach w całym kraju organizowane są wyścigi łodzi przyozdobionych w kolorowe lampiony i tradycyjne chińskie ornamenty. Uczestnicy wyścigu podczas spływu łodzią uderzają wiosłami w rzekę, a muzycy biją w bębny, aby odstraszyć złe duchy.

Ciekawym elementem święta są zongzi, czyli ryżowe kulki owinięte w liście bambusa, które Chińczycy wrzucają do rzeki. Mają one stanowić posiłek dla ryb i wodnych stworzeń, które, będąc najedzone, nie sprofanują pływającego w rzece ciała starożytnego pisarza.

Same Smocze Łodzie to przepiękny artefakt kultury chińskiej. Są one smukłe i długie (mierzą od 25 do nawet 30 metrów) oraz zakończone głową tradycyjnego chińskiego smoka. Na łodzi mieści się nawet kilkadziesiąt osób, a całej drużynie rytmu nadaje bębniarz, który jednocześnie przewodzi grupie jak i odgania złe duchy za pomocą uderzeń w bęben.

Warto pamiętać, że 24 i 25 czerwca są dniami wolnymi od pracy w Chinach i w tym czasie chińscy partnerzy biznesowi będą nieobecni. Wszelkie rozmowy należy odłożyć na przyszły tydzień.

Kontakt

tel.    +48 12 394 65 04 
kom. +48 511 805 086 
e-mail: import@bigchina.pl

Kim jesteśmy?


BigChina to najlepsza i najkrótsza droga do bezpiecznego handlu z Chinami.
 

We współpracy z partnerem reprezentującym nas na terenie Chin oraz w oparciu o dziesiątki przeprowadzonych z sukcesem transakcji, oferujemy szeroki zakres usług zabezpieczających interesy polskich firm w relacjach z Państwem Środka.